Většina firem v ČR prošla v posledních letech obdobím silné digitální transformace. Důraz na využívání moderních technologií a sledování aktuálních trendů přiměl firmy otevírat celá nová oddělení.
„Na počátku loňského roku jsme vstoupili do digitálního prostředí s ambicí mít typově nejširší a nejpestřejší portfolio her na internetu. Stát se lídrem na trhu digitálních loterií vyžadovalo velké investice, jak do oblastí technologií, tak do lidských zdrojů, které nám umožnily vybudovat špičkové digitální zázemí. Protože právě v online sázení spatřujeme největší potenciál, plánujeme letos rozšířit portfolio našich online produktů a nadále posilujeme týmy o specialisty v oblasti IT, CRM a digitálního marketingu,“ uvádí Kateřina Lukášová, HR ředitelka společnosti Sazka.
Vysoká poptávka po pracovní síle posiluje roli zaměstnanců
Pravidla hry na trhu práce se mění, svého zaměstnavatele si vybírají kandidáti. Firmy musí pod tlakem pracovního trhu například zkracovat délku výběrových řízení. „Celý proces hledání a náboru nových pracovníků musí firmy výrazně zrychlit. Pokud firma pořádá tříkolové výběrové řízení, které potrvá i několik týdnů, vhodný kandidát už bude zaměstnaný jinde. Zásadní konkurenční výhodou bude, pokud firma dokáže celý proces od prvního pohovoru k samotné nabídce realizovat během dvou týdnů,“ uvádí Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.
Kromě vyšších mezd musejí firmy nabízet i jiné benefity, a to včetně uzavírání pracovních smluv na dobu neurčitou. „Za poslední rok pozorujeme tlak na tuto praxi, kdy zaměstnanci, samozřejmě s ohledem na jistotu pracovního poměru, logicky preferují pracovní poměr na dobu neurčitou. Týká se to průřezově všech odvětví podnikání,“ uvádí Helena Hangler, advokátka specializující se na pracovní právo z kanceláře Schönherr.
Poptávka po vysoce kvalifikovaných pracovnících v segmentu IT s sebou přináší také další úskalí, které musí firmy řešit. Stejně jako v ostatních oborech, tak i v IT platí, že kromě profesních předpokladů musí uchazeč splňovat nároky na týmovou práci a schopnost kooperovat napříč odděleními. „Část veřejnosti IT pozice stále vnímá jako silně individualistické, opak je ale pravdou. Vývojářské týmy tvoří funkční celky, kde jsou nároky na vzájemnou komunikaci a schopnost kooperovat jedny z nejvyšších. Při obsazování těchto pozic proto hraje posuzování osobnostních předpokladů stále větší roli,“ říká Ctibor Machala ze společnosti Purposefly, která se zabývá vývojem aplikací pro sestavování funkčních pracovních týmů.
Autor:
Michaela Vrbová
Media Relations Manager
PEPRCONSULTING